3 Mart 2014 Pazartesi
TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI ATALAY DERİ İŞÇİLERİNİ ZİYARET ETTİ.
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay 3 Mart 2014 günü Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. Atalay, ziyaret öncesinde TÜRK-İŞ’e bağlı Deriteks Sendikası’na gitti.

TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI ATALAY DERİ İŞÇİLERİNİ ZİYARET ETTİ.

Atalay: “Deri işçileri ülkemizde çok zor şartlar altında çalışıyor. İnsan onuruna yaraşır çalışma koşullarının sağlanması için mücadele ediyoruz.”

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay 3 Mart 2014 günü Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. Atalay, ziyaret öncesinde TÜRK-İŞ’e bağlı Deriteks Sendikası’na gitti. Burada Deriteks Genel Başkanı Musa Servi ve Yönetim Kurulu üyeleriyle görüşen Atalay, daha sonra Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Uyguner Deri Fabrikasında işçilerle beraber oldu.

İşçi yemekhanesinde bir konuşma yapan Atalay, şunlara değindi: “Genel Başkanlık görevini devraldığım günden bugüne kadar geçen zamanda, Konfederasyonumuza üye sendikalarımızın örgütlü olduğu işyerlerini ziyaret ediyorum. Burada Sendikalarımızın ve işçilerimizin yaşadığı sıkıntıları dinliyorum. Şimdiye kadar Zonguldak’ta yerin 560 metre altında işçilerimizle beraber olduk. Yatağan’da direniş yapan arkadaşlarımızı ziyaret ettik. Bugün de, çok zor şartlar altında çalışan deri sektörünün siz değerli emekçileri ile birlikteyiz. Bu sektörde, deri tabakhanelerinde çalışmanın zorluğunun farkındayız. Bu sıkıntıları tamamen ortadan kaldıramasak da daha iyi şartlar için, insan onuruna yaraşır çalışma şartları için mücadeleye devam ediyoruz.

Çalışma koşullarının ve işçi haklarının daha iyi bir hale gelmesi için sendikal örgütlenmenin önemi hiç kuşkusuz çok büyük. Bunun için önceliğimizi sendikal örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırmak olarak belirledik. Bu konuda ki en önemli sorun, sendikaların karşı karşıya olduğu baraj problemi. Bu sorunu ortadan kaldırmak için çalışmalarımız sürüyor.

Bir diğer önemli sorun ise taşeron işçilik konusu. Taşeron işçilik, ülkemiz çalışma hayatı içerisine günden güne artıyor. Bugün yaklaşık 1 milyon işçimiz taşeron işçisi olarak çalışıyor. Bu konu adeta Türkiye’nin bir ayıbı olmuştur. Bu ayıbı ortadan kaldırmak için TÜRK-İŞ olarak çalışmalarımız devam ediyor, Bakanlıkla görüşmelerimiz sürüyor. Taşeron sorununun çözümü konusunda, Bakanlık doğru adımlar atarsa, biz TÜRK-İŞ olarak bunun destekleriz. Ancak bizim bu konuda kırmızı çizgilerimiz var. Bunlardan biri, İş Kanununun 2. Maddesi. Burada yapılacak bir değişikliğe kesinlikle karşı çıkarız. Çünkü biz, asıl işin taşerona verilmesi halinde, ülkedeki bütün işçilerin taşeron işçisi olacağını düşünüyoruz. Bir diğer beklentimiz de, özellikle kamuda çalışan taşeron işçilerinin kadroya alınmasıdır. Bunların sağlanması koşuluyla, Bakanlık tarafından yapılan çalışmayı değerlendiririz”

Ziyarette, Atalay’ın yanı sıra, Deriteks Sendikası Genel Başkanı Musa Servi, Selülöz-İş Sendikası Genel Başkanı Ergin Alşan, TÜRK-İŞ 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak ve diğer sendikalarımızın yöneticileri de yer aldı.

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 238 239 240 241 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara