2 Eylül 2020 Çarşamba
TÜRK-İŞ ŞUBE BAŞKANLARI VE İL TEMSİLCİLERİ EĞİTİM SEMİNERİ BAŞLADI
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Şube Başkanları ve İl Temsilcileri Toplantısı Açılış Programı, 2 Eylül 2020 Çarşamba günü Aydın’ın Didim ilçesinde gerçekleşti. 

Toplantıya TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu Üyeleri, TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların Genel Başkanları, Genel Merkez Yöneticileri, TÜRK-İŞ’e Bölge ve İl Temsilcileri katıldı

Açılış programında kürsüye ilk olarak TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul KAVLAK çıktı. KAVLAK konuşmasına küresel bir salgının içerisinde olduğumuzu hatırlatarak şöyle devam etti:

 “Birkaç on yıla sığan hayatlarımızı düşünürsek hepimiz birçok badire yaşadık. Ekonomik krizler, büyük depremler gördük. Darbe girişimleri atlattık. Ancak, tüm dünyayı böylesine etkisi altına alan, hayatı durduran bir salgının ortaya çıkacağını inanın hiçbirimiz düşünemedik. Nereden çıktığı hala kesin olmayan bir virüs hayatlarımızı alt üst etti. Bir yandan acımasızca can alırken diğer yandan ekonomileri sarstı. Sarsmaya da devam ediyor. Tüm dünya gibi, bizler de şaşkınız. Üzerinden aylar geçmesine rağmen hala tedirginiz, kendimiz, sevdiklerimiz için, temsil ettiğimiz üyelerimiz için kaygılıyız.” dedi.

Konuşmasına, küresel salgınla birlikte emeğin ve sendikaların öneminin bir kez daha ortaya çıktığına değinen KAVLAK; “İşin sağlık yanını bir yana bırakıp kendi alanımızla ilgili bir değerlendirme yapacak olursak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, biz bütün sendikalar bu süreçte çok önemli bir sınav verdik. Bu sınavdan da alnımızın akıyla çıktık. Birçok işyerimiz salgın döneminde çalışmalarını sürdürmesine rağmen, aldığımız önlemlerle can kaybının en az düzeyde kalmasını sağladık. Benim sendikamın örgütlü olduğu işyerleri üretimin en yoğun sürdüğü yerler olmasına rağmen çok şükür ki hiçbir can kaybı yaşamadık. Bu salgın tüm dünyaya bazı şeyleri öğretti. Birincisi herkes bir kez daha anladı ki emek en yüce değerdir. Emek olmazsa, üretim olmazsa, hayat da olmaz. Salgın döneminde herkes evine kapanırken başta sağlık emekçileri olmak üzere kargo işçileri, market çalışanları, ulaştırma işçileri tüm emekçiler görevlerinin başındaydı. Canları pahasına ürettiler, helal ekmeklerini hak ettiler. Diğer bir gerçek de şudur: Salgın nedeniyle bir kez daha görüldü ki, emekçiler için gerçek kurtuluşun anahtarı sendikal örgütlenmedir. Örgütlü işçiler bu süreci neredeyse kayıpsız atlatırken, örgütsüz işçiler işlerini kaybettiler. Ücretsiz izne çıkarıldılar. Ücretlerini, sosyal haklarını yitirdiler. Yaşanan krizin bedelini ne yazık ki, onlar ödemek zorunda kaldılar. O nedenle bizlere düşen görev, örgütsüz emekçileri sendikalarımızın çatısı altında örgütlemektir. Onları da sendikal güvenceye kavuşturmak, hak ve özgürlüklerini korumaktır. Bu, bizim için vazgeçilemez bir görev onun da ötesinde emekçilere karşı sorumluluğumuzdur.” dedi.

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul KAVLAK’ın konuşmasının ardından kürsüye TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY çıktı. 

Genel Başkan ATALAY, Dünya’yı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen koranavirüs salgının çalışma hayatına etkilerini değerlendirerek başladığı konuşmasında, “Herkesin pandemi sürecinde ekonomik krizi, işyerlerini ve mallarının gümrüklerden giriş-çıkışını tartışırken, TÜRK-İŞ olarak bizler ekonomik krizin değil, yaşam krizinin tartışılması gerektiğini savunduk. İnsanları nasıl yaşatacağımızı, nasıl tedbirler almamız gerektiğini, devletin görevini, işverenlerin görevini, sendikaların üzerine düşen görevlerini ve buna karşın neler yapılması gerekliliğini vurguladık” dedi. 

TÜRK-İŞ Genel Başkanı ATALAY, pandemi sürecinde TÜRK-İŞ ve TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların otel ve misafirhaneleri sağlık çalışanlarının hizmetine açtığını hatırlatarak, “TÜRK-İŞ olarak Ankara, İstanbul, İzmir ve Samsun’da bulunan 3600 yatak sayılı otel ve misafirhanelerimizi sağlık çalışanlarının hizmetine açtıklarını ve örnek bir adımın öncüsü olduklarını belirtti.

Ayrıca Genel Başkan ATALAY konuşmasında pandemi sürecinde işten çıkarmalarının yasaklanması, kıdem tazminatının fona devredilmesi tartışmalarına ve 696 sayılı KHK çerçevesinde sendikal örgütlenmedeki gelişmeler ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak konuşmasını tamamladı.

TÜRK-İŞ Şube Başkanları ve İl Temsilcileri Eğitim Semineri, Dr. Zeki Erçil’in “Kovid-19 Pandemisi ve Korunma Yöntemleri”, Prof. Dr. Aydın Başbuğ’un “696 Sayılı KHK Çerçevesinde Sendikal Örgütlenmedeki Gelişmeler” ve Dr. Murat Özveri’nin “Kıdem Tazminatı” ile ilgili sunumları ile tamamlanacak.

GÜNCEL HABERLER
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara