20 Kasım 2013 Çarşamba
TÜRK-İŞ YÖNETIM KURULU, 20 KASIM 2013 GÜNÜ GENEL MERKEZDE ANKARA BASININA BIR YEMEK VERDI.
Yemekte Genel Başkan Ergün Atalay, Genel Sekreter Pevrul Kavlak, Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ve Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar bulundu. Genel Mali Sekreter Ramazan Ağar yurtdışında olduğu için yemeğe katılamadı.

Yemekte, son dönemde kamuoyunda tartışma konusu olan kıdem tazminatı, taşeron işçilik ve kiralık işçilik konusunda gelinen nokta ve TÜRK-İŞ’in bu konulara ilişkin görüşleri hakkında basın çalışanlarına bilgi verildi.
Daha sonra gazetecilerin sorularıyla devam eden toplantıda Genel Başkan Ergün Atalay şunları söyledi: “Bu konularda üç konfederasyon aynı şeyleri düşünüyoruz. Onlarla bir araya geldik, uzman arkadaşlarımız bir çalışma yaptılar. Görüşlerimiz ortak. Mevcut haklardan bir geriye gidişi kabul etmeyeceğimizi Bakanlık yetkililerine de bildirdik. Zaten bizim artık üç konfederasyon birlikte olmamız, güçlerimizi birleştirmemiz gerekiyor. Bizi bölüp parçalayıp yutuyorlar. Artık birlik olursak, güçlerimizi birleştirirsek haklarımıza ve kazanımlarımıza daha güçlü bir şekilde sahip çıkarız.

Bu ülkede kıdem tazminatı alamayanların oranının yüzde 90’lar düzeyinde olduğu söyleniyor. Bu doğru değil. Kıdem tazminatı alamayanlar kayıt dışında çalışanlardır bu da yüzde 37 düzeyindedir. Bakanlık bize kıdem tazminatıyla ilgili hiçbir resmi teklif vermedi. Biz de sizin haberlerinizden okuyoruz. Şimdi de tazminatın bir kısmının İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacağı söyleniyor. Biz bunu asla kabul etmeyiz. İşsizlik Sigortası Fonu’ndaki para zaten bizim paramız.
Türkiye’de, devletin resmi verilerine göre kamu da 580 bin civarında taşeron işçisi çalışıyor. Bunların 470 bin kadarı temizlik işçisi kadrosunda. Ama bir bakıyorsunuz ki, temizlik işçisi kadrosunda görünenler aslında asıl işi yapıyorlar. Aklınıza gelebilecek her işi yapan taşeron işçisi var. Temizlik ve güvenlik elamanı adı altında alınıyor ama onlara asıl iş yaptırılıyor. Beden Terbiyesi’ndeki antrenörler bile taşeron işçisi. Taşeron konusu ile ilgili kazanılmış mahkeme kararları var. Bu sorunun çözümünü artık hükümet de istiyor biz de istiyoruz. Eğer bu sorun bir hak kaybına neden olmadan çözülecekse biz bu çözüme destek olmaya hazırız. Ama taşeron sorununu çözeceğiz derken diğer taraftan başta kıdem tazminatı olmak üzere haklarımızı elimizden almak isterlerse buna evet demeyiz. TÜRK-İŞ’in bu konuda alınmış genel kurul kararları var. O karar neyde onu uygularız. Müzekeryse müzekere, kavgaysa kavga. Ne yapmak gerekiyorsa onu yaparız.”

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 250 251 252 253 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara