22 Kasım 2013 Cuma
TÜRK-İŞ YÖNETİM KURULU “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ” NEDENİYLE BİR MESAJ YAYINLAMIŞTIR.
MESAJDA ŞU DEĞERLENDİRMELERE YER VERİLMİŞTİR:

Bilgi çağı olarak anılan bu yüzyılda, eğitim ülkelerin dünyadaki konumlarını belirlemede temel rol oynamaktadır. Küreselleşen dünyada artık gelişmeleri takip eden ülkeler değil, yenilikleri ortaya koyan ülkeler söz sahibidir. Yenilikleri ortaya koyabilecek, yani düşünen, sorgulayan ve araştıran nesillerin yetiştirilmesi, gelecekte bugün olduğundan çok daha önemli bir hal alacaktır.

Öğretmenler geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımızı ve gençlerimizi, yarınlara hazırlayan, onlara araştırmayı, düşünmeyi ve sorgulamayı öğreten yani çağdaşlaşmaya öncülük eden en büyük rehberlerdir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gün yaptığı konuşmada “Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir. Topluma, milletime, öğretmenlik yapabiliyorsam, beni onunla anlatın. Yoksa kazandığım zaferlerle, yaptığım diğer işlerle beni anlatmanız pek önemli değildir” diyerek öğretmenliğin en kutsal meslek olduğunu vurgulamıştır. 

Türkiye Cumhuriyeti, kalkınmasını ve başarısını, bugün dünyada ki konumunu Cumhuriyet öğretmenlerinin yetiştirdiği nesillere borçludur. Geçmişte yoksulluk içerisindeki bir ülkede öğrenci yetiştiren öğretmenlerimize verdiğimiz önemi ve değeri bugün de onlara vermeye devam etmeliyiz. Öğretmenlerimizin geçim kaygısından uzak bir şekilde, gelecek kuşakların yetiştirilmesi ve ülkenin gelişimine sağladıkları katkıya destek olmalıyız.

Öğretmenlerin önemli bir bölümünün yaşadığı sosyo-ekonomik sıkıntıları ortadan kaldırmadan, kendilerinden ülke geleceğine katkı yapmalarını beklemek gerçekçi değildir. Eğitim fakültesi mezunu olup asgari ücrete veya asgari ücret altında aylık bir kazançla yaşamını sürdürmeye çalışan veya atanamadığı için başka bir mesleğe yönelen öğretmenlere ilişkin haberleri görmekteyiz. Öğretmenlerimizin karşı karşıya olduğu bu durum bizde önemli bir kaygı yaratmaktadır. Geleceğin emekçilerini yetiştiren öğretmenlerin çalışma ve yaşam koşulları, temsilcisi olduğumuz emekçilerin çalışma ve yaşam koşulları kadar önemsediğimiz bir konudur.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlarız.

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 250 251 252 253 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara