1 Aralık 2015 Salı
TÜRK-İŞ YÖNETİM KURULU ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANINI ZİYARET ETTİ
TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu 1 Aralık 2015 günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’yu makamında ziyaret etti.

TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine getirilen Süleyman Soylu’ya yeni görevinde başarılar diledi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay Bakan Soyluya, yapacakları çalışmaların ülkemize, milletimize ve işçi kesimine hayırlı hizmetler sunacağına olan inancını dile getirdi. Atalay konuşmasında şunlara değindi;

“2 Aralık 2015 Çarşamba günü, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısı yapacak. Hükümetin, asgari ücret konusundaki yaklaşımını olumlu bir adım olarak görüyoruz. Ancak belirlenen 1300 TL bir geçim ücreti değil işçiye ödenmesi gereken en düşük ücrettir. Nitekim 1300 TL ile bir ailenin geçinmesi bu günün koşullarında mümkün değildir.

Asgari ücret belirlenirken işçi kesimi olarak dikkat çekmek istediğimiz bir diğer husus yapılan işin niteliğidir. Hepimizin bildiği gibi işin niteliği az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak ayrılmaktadır. Örnek vermek gerekirse maden yer altı işinde çalışan bir işçinin yaptığı iş çok tehlikeli sınıfa girmektedir. Bu sebeple asgari ücret belirlenirken çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta olan işçilerin ücretlerini daha farklı değerlendirmek gerekmektedir.

Bir diğer önemli husus işçilerin işlerindeki kıdemleridir. Bu gün tekstil fabrikasında 10 yıldır çalışan bir işçimiz ortalama 1300 TL ücret almaktadır. Ancak asgari ücret düzenlemesinden sonra işe yeni giren işçi ile 10 yıldır çalışan işçi arasında bir fark kalmayacaktır. Bu çalışanlar arasında adaletsizliği beraberinde getirecektir. Bu sebeple düzenlemeler yapılırken bu hususların önemle dikkate alınmasının işçi kesimi olarak faydalı olacağı görüşündeyiz” dedi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soyluya 3-6 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan TÜRK-İŞ 22. Olağan Genel Kurul davetiyesini takdim etti.

Bakanlıkta gerçekleşen ziyarete TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar ve Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Hasan Öztürk katıldı.

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 229 230 231 232 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara