14 Mayıs 2014 Çarşamba
TÜRK-İŞ YÖNETİM KURULU SOMA FACİASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.
TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu Soma Faciası İle İlgili Basın Açıklaması Yaptı.

TÜRK-İŞ YÖNETİM KURULU:“ACIMIZ ÇOK BÜYÜKTÜR. TÜRK-İŞ TOPLULUĞU 1 HAFTA SÜREYLE ÜLKE ÇAPINDA TÜM İŞYERLERİNDE YAS İLAN ETMİŞTİR. TÜRK-İŞ ÜYELERİ 1 HAFTA BOYUNCA ÜLKE ÇAPINDA HER GÜN 3 DAKİKA İŞBAŞINDA İŞİ DURDURACAK VE MADEN ŞEHİTLERİMİZ İÇİN SAYGI DURUŞU YAPILACAKTIR.” 

Manisa Soma’daki maden ocağında yaşanan trafo patlaması sonucunda, Konfederasyonumuza bağlı Türkiye Maden-İş Sendikası üyesi işçilerimizin şehit olması, TÜRK-İŞ topluluğunda büyük bir acıya neden olmuştur. 

İş cinayetinin meydana geldiği ilk saatlerde, Genel Başkanımız Ergün Atalay ve Genel Eğitim Sekreterimiz Nazmi Irgat, olay yerine hareket etmişler ve kurtarma çalışmalarına nezaret etmişlerdir. Genel Mali Sekreterimiz Ramazan Ağar da olay yerine varmak üzeredir.

Gece geç saatlerde toplanan TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu, yaşanan bu iş cinayetine tepki olarak, TÜRK-İŞ topluluğunda 1 hafta süreyle yas ilan etmiş, ülkemizin her yerindeki teşkilatını harekete geçirme ve olayı geniş bir biçimde protesto etme kararı almıştır. Bu amaçla, örgütlü olduğumuz tüm işyerlerinde, bugün vardiya değişimlerinde TÜRK-İŞ topluluğu üyeleri şehit olan madenci arkadaşlarımız için saygı duruşunda bulunacaklardır.

Bugünden (15 Mayıs 2014 Perşembe günü) geçerli olmak üzere, tüm üyelerimiz, çalıştıkları işyerlerinde, bir hafta süreyle her gün 3 dakika işbaşında işi durdurarak saygı duruşunda bulunacak, ülkemizdeki taşeronlaşma, sendikasızlaştırma ve iş cinayetleri protesto edilecektir.

***

Son yıllarda yaşadığımız iş cinayetlerine ne yazık ki bir yenisi daha eklenmiş ve şu an itibariyle 201 arkadaşımız şehit olmuştur. 1992 yılında Zonguldak Kozlu’da meydana gelen ve 270 arkadaşımızın şehit olduğu maden faciasından sonra yaşanan bu olay, 1999’da yaşanan deprem felaketinden sonra ülkemizin karşı karşıya geldiği en acı olaylardan biridir.

Bu yaşadığımız dram, ülkemizin hafızasında kara bir leke olarak yer alacaktır. Bu facia, ülkemizi bir taşeron cennetine çevirenlere, taşeronlaşmayı temel çalışma biçimi haline getirenlere, ülkede sömürü düzeni kuranlara ders olmalıdır. Karlarına kar katmaktan başka amaçları olmayan, bunun için insanların hayatlarıyla oynayanlar, bu ülkede köle düzenini hakim kılmak isteyenler, doymak bilmeyen açlıklarıyla, emekçilerin canlarını hiçe sayanlar hesap vermelidir. TÜRK-İŞ, bu facianın sorumlularının bulunup hak ettikleri cezaları alana kadar konunun takipçisi olacak, bu faciaya sessiz kalmayacaktır.

TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu, ülkemiz tarihinin bu en büyük felaketlerinden biri olan bu iş cinayetinde şehit olan madenci kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar dilemektedir.


TÜRK-İŞ YÖNETİM KURULU

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 239 240 241 242 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara