10 Ocak 2019 Perşembe
TÜRK-İŞ'TEN ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMASI
Genel Başkan Ergün ATALAY, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) İstanbul şubesinde gazetecilerle buluştu.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY “ Gazetecilerin bir bölümünün cezaevinde olduğu bir ülkedeyiz. Demokrasiden vazgeçmeden daha çok demokrasiye daha çok özgürlüğe sahip çıkmak gerekiyor ” dedi.

Yemek sonrası düzenlenen basın açıklamasında konuşan Genel Başkan Ergün ATALAY “Gazetecilerin yüzde 30’unun işsiz olduğu bir ülkedeyiz. Gazetecilerin yüzde 6’sının örgütlü olduğu bir ülkedeyiz. Gazetecilerin bir bölümünün cezaevinde olduğu bir ülkedeyiz. Demokrasiden vazgeçmeden daha çok demokrasiye daha çok özgürlüğe sahip çıkmak gerekiyor” dedi.

'YÜZDE 4 ZAM KABUL EDİLEMEZ'

Konuşmasında TGS'nin TÜRK-İŞ'in en önemli sendikalarından biri olduğunu, demokrasi ve işçiler adına önemli işler yaptığını belirten ATALAY, “Gazetecilerin yüzde 30'unun işsiz olduğu, yüzde 6'sının örgütlü olduğu, bir bölümünün cezaevinde olduğu bir ülkedeyiz. Demokrasiden vazgeçmeden inadına daha çok özgürlük daha çok demokrasiye sahip çıkmak gerekiyor” dedi. 

ATALAY, Kanun Hükmüne Kararname ile kamuya geçirilen taşeron işçileriyle ilgili de konuştu. Yüksek Hakem Kurulunun bağıtladığı toplu iş sözleşmesi nedeniyle bu işçilerin altışar aylık dönemler için yüzde 4 oranında zam alacağına dikkat çeken ATALAY, yılık enflasyonun yüzde 20.30 olduğu bir ülkede bunun kabul edilir bir yanının olmadığını vurguladı. 

'İKTİDAR ANA MUHALEFET GREV KARŞITLIĞINDA BULUŞTU'

Geçen günlerde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ertelenen İZBAN greviyle ilgili de açıklamalarda bulunan ATALAY, şunları söyledi: “İZBAN grevini iki gün önce ertelediler. 30 gün sürdü. Madem erteleyecektiniz baştan erteleseydiniz de işçiler 30 gün sefil olmasaydı. İlk defa iktidarla ana muhalefARŞITLIĞINDA BULUŞTU'etin rahatsız olmadığı bir ülke gördük. Televizyon kanallarına baktığımız zaman iktidar milletvekilleri ile ana muhalefet milletvekilleri aynı noktada buluştular. 

'GREV ERTELEME KABUL EDİLEMEZ'

Burada 'Bu ülkede grevler erteleniyor burada neden ertelenmiyor' diye bizi suçladılar. Daha önce ifade ettim. Oradaki arkadaşlarımızın tamamı 'Greve çıkalım, ücretler az' dedi. Doğru İZBAN'da ortalama ücret 2300 lira. Grevi ertelediler. İşin siyasi yönü olmadığı anlaşıldı. Bunun bedelini kim ödüyor? Biz... Grev ertelemek demokrasilerde çare değil. Erteleme noktasında çaba sarf eden iktidara ve ana muhalefete seslenmek istiyorum. Biz kanuni hakkımızı kullandık. Kullanırken bir yeri kırmadık, dökmedik, yakmadık. Bunun kabul edilir olmadığını söylemek istiyorum.”

'Altay Tankını biz yapalım'

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, Sakarya'da bulunan ve “Tank Palet Fabrikası” olarak bilinen 1. Ana Bakım Fabrikasının özelleştirme kapsamına alınmasını eleştirdi. Tank Palet'in iki milyon metrekare alana kurulu 45 yıllık bir fabrika olduğunu söyleyen ATALAY, “Bu fabrikada tank tamiri yapılıyor, top, dürbün yapılıyor. Modern bir fabrika. O fabrikanın şu anda özelleştirme görüşmeleri devam ediyor. Bu fabrikanın özelleştirilmesinin kabul edilir bir tarafı yok” dedi.

'AYNI GEMİNİN İÇİNDEYİZ'

Türkiye'nin tanka ihtiyacı olduğunu bildiğini belirten ATALAY, şöyle konuştu: “Şu anda sınırlarımızda sıkıntı olduğunu biliyorum. Güvenlik güçleri orada. İşçi de var orada; Harb-İş'in, TES-İş'in, Yol-İş'in üyeleri var.  Zeytin Dalı Harekâtında beş işçi arkadaşımızı şehit verdik. Biz aynı geminin içerisindeyiz. Ülkeyi yönetenler, Tank Palet Fabrikasının özelleştirme kapsamına alınmasını gözden geçirsin. Özelleştirme, bu ülkeye 40 senedir bir hayır getirmedi. Bu özelleştirmelerin karşısında birileri duracaksa, sendikalar durmalı, işçiler durmalı, sendika başkanları durmalı, TÜRK-İŞ başkanı durmalı, duracak. Özelleştirmeye karşı 19 Ocak'ta miting yapılacak. Herkes elinden gelen katkıyı sağlamalıdır. Altay Tankına ihtiyacımız var, bunun için 40 filo gerektiğini söylüyorlar. İmkân varsa ordumuzla, mühendisimizle, askerimizle, işçimizle biz yapalım. İmkânımız olmasa bile Milli Savunma Bakanlığının kontrolünde olsun.”

DOK GEMİ-İŞ Sendikası Başkanı Necip NALBANTOĞLU, TÜMTİS Başkanı Kenan ÖZTÜRK, DERİTEKS Başkanı Musa SERVİ, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan DURMUŞ ve yöneticileri TGS Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

 

Video
GÜNCEL HABERLER
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara