13 Haziran 2018 Çarşamba
TÜRK-İŞ’TEN FİLİSTİNDEKİ ZULME KARŞI ÇAĞRI
TÜRK-İŞ, ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow ve ETUC Genel Sekreteri Luca Visentini nezdinde, Filistin’de devam eden insanlık dramına karşı sesssiz kalınmaması için, uluslararası sendikal harekete çağrıda bulundu.

Gazze'nin doğu sınırındaki gösterilerde yaralanan Filistinlilere yardım eden gönüllü kadın hemşire Razan Eşref en-Neccar ‘ın, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu şehit edilmesinin ardından, TÜRK-İŞ,  ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow ve ETUC Genel Sekreteri Luca Visentini nezdinde, Filistin’de devam eden insanlık dramına karşı sesssiz kalınmaması için, uluslararası sendikal harekete çağrıda bulundu.

Burrow ve Visentini’ye gönderilen çağrı metninde aşağıdaki ifadelere yer verildi:

“Sayın Meslektaşım

İsrail güçlerinin sivil Filistin halkına karşı uyguladığı orantısız güç ne yazık ki halen devam etmektedir. İsrail’in kural tanımaksızın sürdürdüğü saldırılar neticesinde en son Filistinli gönüllü kadın hemşire Razan Eşref en-Neccar İsrail askerleri tarafından yaralılara yardım etmeye çalıştığı esnada şehit edilmiştir.  İsrail tüm uluslararası sözleşmeleri, sağlık personellerinin korunmasına yönelik bütün uluslararası anlaşmaları ve Cenevre Sözleşmesini ihlal etmiş ve suç işlemiştir.

Sağlık çalışanlarına karşı yapılan bu saldırılar ilk değildir. İsrail güçleri doktor, hemşire, yaralı demeksizin katliamlarına devam etmekte, yaralı taşıyan ambulansları vurmakta ve sınırları kapatarak yaralıların hastanelere ulaştırılmasını bilinçli bir şekilde engellemektedir. 

Uluslararası toplum görev başındaki sağlık çalışanlarına karşı yapılan bu katliamı görmezden gelemez, gelmemelidir. Birleşmiş Milletler, Uluslararası Çalışma Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü, tıp ve sağlık hizmetleriyle ilgili uluslararası anlaşma ve sözleşmelere uyması konusunda İsrail'e baskı yapmalıdır.

Daha önceki mektubumuzda da belirttiğimiz gibi İsrail tüm uyarılara karşı saldırgan tutumundan vazgeçmemekte, uluslararası hukuku ayaklar altına almakta, kışkırtıcı, keyfi ve insanlık dışı uygulamalarına halen devam etmektedir. 

Uluslararası sendikal hareket sağlık çalışanlarına karşı yapılan bu saldırılara tepkisiz kalmamalı, Filistin halkı ve işçisi ile dayanışma ve işbirliğini en üst düzeyde devam ettirmeli ve Uluslararası Çalışma Örgütünü sağlık çalışanlarına karşı yapılan bu zulme karşı harekete geçirmelidir.”

 

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 187 188 189 190 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara