20 Haziran 2014 Cuma
TÜRK KIZILAYI ÖNCÜLÜĞÜNDE, TÜRK-İŞ VE MEMUR SEN’İN DESTEKLERİYLE IRAK’A YARDIM KAMPANYASI DÜZENLENİYOR.
TEL AFER'E EL UZAT…

 

Türk Kızılayı Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında Irak İnsani Yardım Kampanyası’nın detayları ele alındı. “Tel-Afer’e El Uzat” adlı kampanyanın tanıtımına Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen ve Türkmeneli Vakfı Başkanı Fatih Türkcan katıldı.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay da Türk Kızılayı ile zaman zaman ülke içinde ve dışında bu gibi konularda çalışma imkanı bulduklarını söyleyerek “Türk Kızılayı iyi ki var. Ülkemizde ve dünyada sigorta gibi. İnsani yardım noktasında eksiksiz gayret sarf ediyor” dedi.
 
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen ise, kamu görevlilerinin özlük ve mali haklarını iyileştirmenin yanı sıra dünyanın neresinde olursa olsun mazlumun ve mağdurun yanında yer almayı ilke edindiklerini kaydetti. Esen, “Irk, Türk, Kürt, Arap ayrımı yapmadan, mazlum, mağdur, muhtaç kim olursa olsun yanında yer almaya karar verdik. Kampanyayı başlatan Türk Kızılayına da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Türk Kızılayı'nın bugün yapmış olduğu kamu oyu açıklaması şu şekildedir:

IŞID’in Musul’a yönelik saldırısının ardından yaklaşık 1,5 milyon kişi yerinden oldu. Türkmen Bölgesi olan Tel-Afer’in önemli bir bölümü kenti terk etti. Bir bölümü Güney’e, bir bölümü ise Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi hakimiyetinde olan Sinjar Bölgesine yöneldi. Sinjar’a Türkmenlerin girişine izin verilmediği, şehrin dış mahallelerindeki inşaat, cami, okul gibi yerlerde kalmaya çalıştıkları bildiriliyor. Sincar çevresinde yaklaşık 50 bin kişinin olduğu tahmin ediliyor. Bu kişiler her türlü insani yardım malzemesine ihtiyaç duyuyor. En önemlisi ise çöl sıcağından korunmak için çadıra ihtiyaçları var. Kızılay Irak’ta 1. ve 2. Körfez savaşları sırasında da çok büyük yardım çalışmaları yürüttü. Şimdi yine büyük bir yardım çalışmasının arifesindeyiz. İlk etapta hazırlanan 2 bin gıda kolisi, 10 bin battaniye, 2 bin mutfak seti ve 2 bin yatak, 9 tırdan oluşan konvoyla Habur Sınır Kapısından Musul’a sevk edildi. İhtiyaç sahiplerine teslim edildi. Ancak trajedinin boyutu çok büyük. Telafer’in yanı sıra Kerkük’te de göç etmeye hazırlanan yüzbinlerce insan bulunuyor. İkinci konvoyumuz ise şu saatlerde Habur sınır kapısını geçiyor. 3 tırlık konvoyda çadır, su, gıda maddesi, çocuk maması gibi ihtiyaç malzemeleri bulunuyor. Bu yardımlar Sinjar bölgesine ulaştırılacak. Sinjar’da ilk etapta 1000 metrekarelik bir çadır kent kuracağız. Daha sonra bu alan genişletilecek. Tek tek çadır vermeyeceğiz. 63 metrekarelik çadırlara aileleri yerleştireceğiz. Olayların başladığı andan itibaren bize maille, faksla çok sayıda başvuru yapıldı. Irak’taki mağdurlar özellikle de Türkmenler için yardım kampanyası yapmamız istendi. Bu çağrılardan biri vardı ki ona kayıtsız kalmak mümkün değildi. Bir Türkmen kendi dizeleriyle Kızılay’dan yardım istiyordu. Hemen harekete geçtik.

Toplumun büyük kesimini temsil eden TÜRK-İŞ ve MEMUR-SEN ile temas kurduk. Onlar da bu çalışmanın içinde olacaklarını bildirdiler. Burada, işçi ve memurların en büyük konfederasyonlarının temsilcilerine bir kez daha teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki günlerde başka başka sivil toplum örgütlerinin de kampanyamıza destek vereceğinden eminim. Destekler geldikçe kamuoyu ile paylaşacağız. Yardım kampanyamız Irak’taki insani durum normale dönene kadar sürecek. Türk halkının vereceği her kuruş, doğrudan Irak için kullanılacak. O insanları şimdi sıcaktan, belki de birkaç ay sonra soğuktan korumak insanlığın görevi. Kızılay insan onurunu korumak için hep yanlarında olacak.

Yardım kampanyamıza tüm bankalardaki 2868 no’lu hesaplarımızdan destek olunabilir.

Tüm cep telefonu operatörlerinden 2868’e Irak yazılarak mesaj gönderilebilir.

Ayni bağışları ancak oradaki ihtiyaçlara uygun ise kabul edeceğiz. Gıda maddesi, çocuk maması, çocuk bezi, bisküvi gibi maddelere ihtiyaç vardır. 

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 239 240 241 242 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara