13 Mayıs 2018 Pazar
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ
13 Mayıs 2014 yılında meydana gelen Soma Faciasının 4. yıldönümünde şehit 301 işçimizi rahmetle anıyor ailelerine ve bütün işçi hareketine sabırlar diliyoruz

13 Mayıs 2014 tarihinde kar hırsının, kuralsızlığın ve denetimsizliğin sonucu 301 maden işçimizi Soma’da şehit verdik. 301 aile çocuğunu, babasını, eşini Soma’da bıraktı. Bu acı on yıllar geçse de dinmeyecek. TÜRK-İŞ topluluğu olarak Soma Faciasını unutmayacağız, unutturmayacağız.

Soma Faciası, yıllardır işçi kesiminin dile getirdiği, düzeltilmesi için çaba gösterdiği olumsuz çalışma koşullarının gündeme taşınmasını sağladı. Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gerçekliğini ortaya döküp daha görünür kıldı. İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanında çok büyük ihmallerin bulunduğunu, çalışma şartlarının acımasız olduğunu ortaya çıkardı.

Soma maden faciasından sonra birçok yasal düzenleme yapıldı, kuralsız çalışan işverenlere önemli yaptırımlar getirildi. Ancak facianın 4. yılında üzülerek görmekteyiz ki kuralsız çalışma hala yaygınlaşmakta, işçiler iş kazalarında yaşamlarını kaybetmeye devam etmektedir.

2017 yılında 2.006 işçi iş kazaları sonucunda yaşamını kaybetti. İşçilerin 453’ü inşaat, 385’i tarım, 272’si taşımacılık, 154’ü ticaret/büro, 116’sı metal, 93’ü madencilik, 89’u belediye ve 65’i enerji işkolunda çalışıyordu.

Bilimsel araştırmalar, iş kazalarının yüzde 99’unun işyerlerinde gerekli önlemlerin alınması halinde ortadan kalkacağını söylemektedir. Ancak birçok işverenin işçi sağlığı ve güvenliği önlemelerinin bir maliyet unsuru olarak gördüğü bir ortamda, alınan önlemelerin yasal mevzuatın taleplerini karşılamak için göstermelik olduğu bir sistemde, kazalar artarak devam edecektir.

Soma Faciası gibi olayların bir daha yaşanmaması için alınması gereken önlemler ve yapılması gereken politika değişiklikleri bir an önce yerine getirilmelidir. Bundan amaçlanan çalışma ortamını, insana gelebilecek bir takım tehlikelerden ve kazalardan arındırmanın ötesindedir. Temel yaklaşım çalışma ortamının insancıllaştırılmasıdır. İşçilerin sadece çalışma şartları değil yaşama şartlarının da “insan onuruna yaraşır” bir düzeyde olmasıdır.

TÜRK-İŞ bu doğrultudaki çalışmalarını sürdürecektir.

Soma Faciasının dördüncü yıldönümünde şehit işçilerimizi rahmetle anıyor, bütün işçi hareketine başsağlığı diliyoruz.”

 

 

 

GÜNCEL HABERLER
«« « 1 2 3 4 5 6 7 . . . 200 201 202 203 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara